Hakkında

EMPOWER4EMPLOYMENT

Evde Bakım Sektöründe Düşük Vasıflı ve Düşük Nitelikli Yetişkinlerin İstihdam Edilebilirliklerinin Güçlendirilmesi – EMPOWER4EMPLOYMENT Projesi (2019-1-TR01-KA204-076960), Erasmus+ KA2 Saha Stratejik Ortaklığı kapsamında Türkiye Ulusal Ajansı aracılığıyla Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilmektedir. Yetişkin Eğitimi.

Dünya nüfusu hızla yaşlanıyor ve kronik hastalık oranları artıyor. Avrupa'daki mevcut demografik gelişmeler ve değişimler evde bakıma olan ilginin artmasına neden olmuştur. Sonuç olarak, yakın gelecekte daha fazla insan bakıma bağımlı olacak, evde bakıma yönelik artan talebin resmi bakım hizmetlerini genişletmesi ve harcamaları artırması gerekecek. Bu durum sektördeki işe alım fırsatları açısından da bazı olumlu beklentiler yaratmaktadır.

EMPOWER4EMPLOYMENT

Tanıtım

İzmir'de

İzmir'de "evde bakım" için hazırlanan AB projesine onay

İZMİR (AA) – Avrupa Komisyonunun faaliyetleri kapsamında İzmir Valiliği Koordinatörlüğünde hazırlanan “Evde Bakım Sektöründe Düşük Beceri ve Nitelikli Yetişkinlerin İstihdamının Güçlendirilmesi” adlı proje, Türkiye Ulusal Ajansı tarafından kabul edildi.

 

Valilikten yapılan açıklamaya göre, evde bakım sektörüne yönelik hazırlanan proje Türkiye, Portekiz, Avusturya ve Polonya’nın yer aldığı dört ülkeden altı ortak kurum ile yürütülecek.

 

Avrupa Komisyonunun Erasmus+ Programı Yetişkin Eğitimi Alanında Stratejik Ortaklıklar faaliyeti kapsamında 2019 yılı teklif çağrısı döneminde hazırlanarak kabul edilen proje, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gibi salgınlarda evde bakım alanında toplum ihtiyaçlarını destekleyecek.

 

Temel amacı, “evde bakım sektöründe çalışabilmek için gerekli beceri ve yeterlilikleri belirleyip alan ile ilgili müfredat, portal ve iş arama ağlarının geliştirilmesi, düşük nitelik ve beceri düzeyindeki yetişkinlerin evde bakım sektöründe istihdam edilebilirliklerinin güçlendirilmesi” olarak belirlenen proje, 3 aşamadan oluşacak.

 

Çalışma kapsamında, beceri ve yeterliliklerin belirlenmesi el kitabı hazırlanacak, eğitim müfredatı geliştirilecek ve iş eşleştirme platformu oluşturulacak.

 

Kovid-19 salgını gibi dönemlerde artan ihtiyaçlara ilişkin projenin evde bakım hizmetlerinin koordinasyonu konusunda rehber olması amaçlanıyor.

Sorularınız mı var?

İletişim bilgileri

Mesaj Gönder